Krzesła ogrodowe – z jakiego materiału powinny być wykonane?

Ciepła pora roku powoduje u wielu ludzi chęć jak najczęstszego przebywania na świeżym powietrzu, a kiedy posiada się ogród, lub przynajmniej taras, wiosną i latem warto jest posiadać zestaw krzeseł ogrodowych, które umożliwią miłe spędzanie czasu i spotkania ze znajomymi w pięknej scenerii pod gołym niebem. Jak wybrać krzesła ogrodowe, które pasować będą do danego ogrodu lub tarasu, będąc jednocześnie praktycznymi?

Tworzywa sztuczne – najlepszy wybór?

Najszerszą grupą materiałów, z której produkuje się krzesła ogrodowe, są tworzywa sztuczne, których jest wiele rodzajów, jednak ostatnio przede wszystkim kupuje się krzesła ogrodowe z technorattanu, czyli tworzywa sztucznego wykonanego ze wzmocnionego włókna polietylenowego HPDE lub poliuretanu, który to materiał i sposób jego zaplatania do złudzenia przypomina naturalny rattan. 

Materiał ten jest niezwykle odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, w tym zarówno słońca, jak i deszczu i wilgoci. Dodatkowo wykonane z niego nowoczesne krzesła do ogrodu są bardzo lekkie, co też jest olbrzymią zaletą, gdyż można je łatwo przenosić. Nie sprawia też problemu ich mycie. Dobrym dodatkiem do nich także różnego rodzaju poduszki do siedzenia, gdyż nie każdy lubi siedzieć bezpośrednio na siedzisku z tworzywa sztucznego.

Drewno i metal – alternatywa dla tworzyw sztucznych

Osoby, które nie lubią tworzyw sztucznych, mogą zainteresować się również krzesłami ogrodowymi wykonanymi z metalu, a szczególną popularnością cieszą się takie, które wykonane są z żeliwa. 

Wadą takich krzeseł jest jednak o wiele większa waga niż w przypadku krzeseł z tworzyw sztucznych, jednak są one za to bardzo solidne i ciężko je uszkodzić.

Jeżeli nie planuje się natomiast krzeseł umieszczać zupełnie pod gołym niebem, lecz dysponuje się altanką lub tarasem, można wyposażyć się w krzesła ogrodowe drewniane. Drewno zazwyczaj jest najbardziej pożądanym przez konsumentów materiałem, jeżeli chodzi o krzesła, ponieważ jest ono po prostu przyjemne w dotyku i miło się na nim siedzi, jednak nawet lakierowane czy dobrze zaimpregnowane drewno nie jest zbyt odporne na wilgoć i trzeba pamiętać o tym, by odpowiednio je pielęgnować. Drewniane krzesła ogrodowe, których używa się więc na tarasie i w altance powinny być regularnie przecierane woskiem, a do tego dobrze jest używać różnych środków do impregnacji drewna.

W przypadku krzeseł drewnianych warto jest też pomyśleć o zakupie tych, które da się złożyć i umieścić w jakimś pomieszczeniu gospodarczym, jeżeli się takowe posiada. Można je wtedy chować podczas deszczowych dni lub planowanej nieobecności tak, by mieć pewność, że nie zawilgotnieją. 

W przypadku wyboru krzeseł warto też pamiętać o tym, by były one spójne pod względem wyglądu i stylu z resztą domu i ogrodu. Dobrze jest też, jeżeli wszystkie one są częścią jednego kompletu i nie powinno się mieszać krzeseł wykonanych z różnych materiałów, posiadających też różne właściwości, takie jak kolor i rozmiar. Poza tym warto jest także pomyśleć o tym, by łatwo się je czyściło, a jeżeli mają stać pod gołym niebem i bezpośrednio na ziemi, lepiej jest raczej wybrać te ciemniejsze.