Wymiary stołu drewnianego – podstawowe wskazówki

Nie jest tajemnicą, że w wielu domach stół drewniany jest obowiązkowym elementem aranżacji wnętrza. Jak zatem dobrać jego wymiary do liczby domowników? Czy istnieją określone normy, które wskazywałyby na wybór mebla o ściśle określonych wymiarach?

Ergonomiczny stół = funkcjonalny pokój

Jeśli stół drewniany ma spełniać określoną rolę, to musi on wyróżniać się określonymi wymiarami. Muszą one być tak dobrane do rozmiarów pokoju, by przemieszczanie się w nim nie było w najmniejszym stopniu utrudnione. Abstrahując od kwestii rozmiaru, idealny stół powinien mieć również lekko zaokrąglone kształty. Dzięki temu otarcie się o niego (nawet w przypadku mniejszych pomieszczeń), nie będzie wiązać się z charakterystycznym dyskomfortem.

O wymiarach słów kilka

Oczywistym jest, że stoły drewniane ze sklepu DutchHouse powinny być dobierane pod kątem liczby osób, które będą z nich korzystać. Najlepiej, jeśli dana osoba ma do dyspozycji około 60 cm szerokości stołu i 40 cm jego głębokości. Warto też pamiętać o odpowiedniej wysokości mebla. Szacuje się, że powinna ona wahać się mniej więcej na poziomie 76 cm. Opcjonalnie można skorzystać z mebla o regulowanej wysokości blatu. Jest to możliwe dzięki specjalnemu, umieszczonemu od spodu mechanizmowi. Oczywiście jego obecność ma też przełożenie na wzrost masy mebla.

Rozkładany i funkcjonalny mebel

Niektóre stoły drewniane można rozkładać. Jest to – z punktu widzenia użytkownika – bardzo proste, a zarazem funkcjonalne rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, że ma ono również swoje wady. Ponad dwukrotne powiększenie powierzchni blatu, odbywa się bowiem kosztem znacznej masy samego mebla. Jednym słowem – jego przenoszenie jest bardzo utrudnione. Zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę jego pomniejszone, bo „składane” wymiary.

Podsumowując, idealny stół drewniany ma swoje ściśle określone parametry. Można jednak nieco odejść od sztywnych wymiarów i postawić np. na stół z regulowaną wysokością i rozkładanym blatem. Mebel taki sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie nie ma dużo wolnej przestrzeni.