Czy meble vintage są nowoczesne?

meble vintage

Słysząc słowo vintage najczęściej mamy na myśli, stare odrestaurowane przedmioty użytkowe, meble, ubrania. Ale czym właściwie jest ten styl? Samo słowo wywodzi się z technologii produkcji wina i oznacza trunek, który został stworzony z winogron zebranych w określonym miejscu i sezonie. W modzie czy we wnętrzarstwie, o stylu vintage mówimy, w przypadku łączenia ze sobą styli pochodzących z różnych epok. Styl ten, to także całkowicie przeciwstawne połączenia.

Vintage we wnętrzu

Aby stworzyć stylowe wnętrze vintage, mamy trzy drogi do realizacji swojego pomysłu:

  • zmienić nowe meble, przedmioty w taki sposób, aby przypominały te sprzed lat
  • w nowoczesną przestrzeń, wstawić prawdziwe stare meble
  • łączyć historyczny styl wnętrza, z nowoczesnymi elementami

Bardzo dobrym rozwiązaniem są meble vintage, które wykonywane są przez znane firmy meblarskie. Ich produkty tworzone są na bazie wzorów mebli sprzed lat. W wielu przypadkach wykorzystywane są technologie produkcji, zgodne ze sposobami tworzenia mebli w XIX, czy początkach XX wieku. Ale mebel wykonany według technologii sprzed kilkudziesięciu, czy nawet kilkuset lat w dzisiejszych czasach, to będzie mebel nowy. Dlatego producenci często dokonują jeszcze sztucznego postarzenia mebla, aby nabrał on barwy i faktury starego przedmiotu. 

meble vintage

Nie tylko meble 

Oprócz mebli, klimat wnętrza tworzą różnego rodzaju ozdoby, kasetki, zegary, rośliny, lampy, zdjęcia. Dopiero całość dopełnia charakteru i nadaje mu odpowiedniej oprawy. Dlatego meble vintage jak np. te z sfmeble.pl czy przedmioty użytkowe, powinny być w jak najlepszym stanie, działające, zrobione z naturalnych surowców. Vintage jest stylem wymagającym, choć czasami ocierającym się o kicz. Ale z drugiej strony potrafi przynieść wiele uśmiechu, wnieść do naszego domu dobrą energię, przypomnieć czasy dzieciństwa. Bowiem, już przedmioty, które są starsze niż 20 lat, uznawane są za wyroby vintage. Pomyślmy czasem o zmianie aranżacji naszego mieszkania i nadania mu innych cech niż, obecne rozwiązania współczesnych projektantów.