Jakie wymiary powinny mieć krzesła barowe?

Dobór odpowiedniego krzesła barowego nie powinien dotyczyć kwestii aranżacji i sposobu jego wykonania. Równie istotnym kryterium jest wymiar tychże krzeseł, który musi być dostosowany do potrzeb użytkownika, ale też do warunków panujących w danym wnętrzu.

Magiczne 30 centymetrów

Przyjęło się, że wysokość typowego krzesła barowego musi być niższa od wysokości blatu o około 30 cm. Jeśli więc jest on przedłużeniem typowego, kuchennego blatu (lub osobną wyspą), to optymalna wysokość siedziska krzesła nie powinna być niższa niż 60 cm. Oczywiście zakłada się tu, że wysokość tego blatu to standardowe 90 cm. Czasem jednak zdarza się, że kuchenne płaszczyzny robocze są usytuowane na wysokości 110 cm. W takim przypadku wysokość siedziska krzesła barowego powinna – jak łatwo to obliczyć – wynieść około 80 cm.

Oparcie dla nóg

Nie ulega wątpliwości, że konstrukcja standardowych krzeseł barowych składa się również z podpórki dla nóg. W niektórych modelach jej wysokość położenia może być dowolnie regulowana. Czasem jednak zdarza się, krzesło takiej funkcji nie posiada. Co wtedy? Jedynym rozwiązaniem pozostaje zakup modelu, w którym oparcie znajduje się na wysokości mniej więcej o 40 cm niższej od siedziska. Jak łatwo obliczyć, będzie to albo 20 cm od podłoża, albo też – w przypadku wyższych blatów – 40 cm.

Modele regulowane – idealne dla każdego

Bardzo atrakcyjną propozycją krzeseł barowych są modele z regulowaną wysokością siedziska. Najczęściej produkuje się je ze stali chromowanej, która jest dużo bardziej wytrzymała od tworzyw sztucznych. Posiadają one najczęściej specjalną, regulowana dźwignię, którą można łatwo obsługiwać również w trakcie przesiadywania na siedzisku. Dzięki temu, użytkownik mebla może w każdej chwili dopasować do swoich potrzeb jego bieżącą wysokość.

W trakcie oszacowywania optymalnej wysokości krzeseł barowych, trzeba koniecznie uwzględniać warunki fizjonomiczne ich użytkownika. Powyższe wartości są bowiem ujednolicone dla osób, których wzrost to około 170 – 190 cm.