Komody – stylowe meble do każdego wnętrza

Komody to meble znane od lat – stanowią jedne z najbardziej efektownych sprzętów w salonach, gabinetach czy sypialniach. Dostępne są w bardzo różnorodnych fasonach i kolorach, dlatego nasza komoda powinna przede wszystkim współgrać z innymi elementami wystroju wnętrza oraz naszymi osobistymi preferencjami – tylko wtedy stworzymy spójne stylistycznie wnętrze, które będzie idealnym miejscem do wygodnego mieszkania. 

Komoda spójna stylistycznie 

Zdarza się, że wybieramy komodę, która po prostu nam się wyjątkowo spodobała – niestety czasami to za mało, aby idealnie dopełniała wnętrze naszego salonu czy gabinetu. Komoda więc, jak i każdy inny mebel powinna być przede wszystkim spójna stylistycznie z całym wystrojem. 

Stosunkowo łatwo jest ją dopasować, jeśli wnętrze naszego pokoju stanowi już dość spójną całość i jest urządzone na przykład w stylu skandynawskim, glamour czy rustykalnym, gorzej gdy nie mamy konkretnej koncepcji i we wszystkim panuje nieduży chaos – w takich sytuacjach najlepiej postawić na komodę w stylu klasycznym – pod tym względem wybór jest naprawdę ogromny. 

Jak wybrać komodę, aby była spójna stylistycznie? – Zwróćmy uwagę na każdy, nawet najmniejszy element, np. jej kształt, to na czym stoi, jakie ma uchwyty przy szufladach czy półkach oraz inne ozdobne dodatki – to one decydują, że dany mebel nawiązuje do stylu skandynawskiego czy rustykalnego. 

Komoda a funkcjonalizm

Niekwestionowaną zaletą wszystkich komód jest to, że zazwyczaj są one bardzo praktyczne. Zresztą nabywamy je również z myślą, że nie będą tylko estetycznym dodatkiem, ale również funkcjonalnym. Koniecznie wiec trzeba wziąć pod uwagę to, co zamierzamy w niej przechowywać. Te najbardziej uniwersalne składają się przede wszystkim z szuflad, dlatego warto sprawdzić ich głębokość i ocenić, ile w nich tak naprawdę pomieścimy – niektóre komody poza tym, że są piękne, mogą być w ogóle niepraktyczne. W komodach mogą także znajdować się praktyczne półki czy witryny – dostosujmy je więc adekwatnie do tego, co zamierzamy w nich przechowywać. 

Drewniane czy z płyty MDF?

Jak wybierać komody, jeśli chodzi o materiał, z jakiego zostały wykonane? Oczywiście najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest drewno – wtedy mamy pewność, że mebel zawsze będzie wpisywał się klasyczne trendy. Niestety, takie komody zazwyczaj są również droższe od tych, które zostały wykonane z prefabrykatów. Jeśli decydujemy się na przykład na komodę z płyty MDF, to zwróćmy uwagę na jakość i wytrzymałość wszystkich, nawet najmniejszych elementów – komoda zdecydowanie powinna być solidna i wytrzymała. 

Nie mniej istotny jest także kolor naszej komody. Pod tym względem możliwości mamy naprawdę wiele – możemy postawić na komodę w kolorze czerwonym, białym czy zielonym lub pozostać przy uniwersalnym drewnie – chodzi o to przede wszystkim, aby była ona spójna z innymi elementami wystroju naszego salonu czy sypialni, a także wpisywała się w nasze osobiste preferencje. Kolorowy akcent też może mieć swój urok – wiedzą o tym producenci, którzy wytwarzają komody w bardzo różnych kolorach.