Jak wybrać łóżko do pokoju nastolatka?

Wybór łóżka do pokoju nastolatka tylko pozornie jest prosty. Decydując się na zakup takiego mebla trzeba bowiem uwzględnić i kryterium wygody i wyglądu łóżka, a także to, że ciało nastolatka cały czas jednak ulega zmianom. Oczywiście wzrost – jeśli się zwiększy – to w niewielkim stopniu. Ale i tak mogą pojawić się zmiany  w budowie ciała, przez co łóżko, które wydawało się wygodne, już wygodne nie jest. Jak wybrać łóżko młodzieżowe, które wystarczy na wiele lat? 

Wygoda przede wszystkim

Najważniejszym kryterium wyboru jest oczywiście wygoda. Jak wybrać łóżko młodzieżowe, które jest wygodne? Na początku warto porozmawiać z nastolatkiem, który będzie na nim spać. Niech się wypowie, czy woli łóżka twardsze czy bardziej miękkie. Niech też oceni to, które chcemy kupić. Jeśli uzna je za niewygodne, zakup takiego łóżka nie ma sensu, przekonywanie dziecka, że je polubi też oczywiście nie. Takie łóżko szybko może stać się meblem krytykowanym. Łóżkiem, na którym nastolatek nie będzie chciał spać. Jeśli nawet będzie chodził spać do takiego łóżka, rano może narzekać, że się nie wyspał i będzie w tym wiele prawdy

Jaka wielkość łóżka jest najlepsza? 

Żeby nastolatek nie musiał spać w łóżku zwinięty w kłębek, konieczny jest zakup takiego, które ma co najmniej 200 cm, długości i to nawet jeśli nastolatek mierzy trochę mniej. Trzeba bowiem pamiętać, że w łóżku musi też pojawić się poduszka, pościel. Zbyt krótkie łóżko zawsze będzie powodować dyskomfort spania. 

Nie mniej ważna od długości jest szerokość łóżka. Można się wyspać i na łóżku, które ma 90 cm szerokości, jednak nie będzie to spanie wygodne. Jeśli ma być to młodzieżowe łózko w formie pojedynczej, warto stawiać na takie, które ma około 140 cm szerokości. Czasami jednak zamiast wybierać szerokie pojedyncze łóżko, lepiej wybrać niekoniecznie bardzo szeroką rozkładaną kanapę. Na takiej kanapie miejsca do spania będzie sporo, po złożeniu zaś może służyć jako miejsce dla siedzenia i to dla niejednej osoby. To nie mniej istotne, nastolatek bowiem będzie mógł w takiej sytuacji bez problemu przyjmować w pokoju gości, nie szukając na silę krzeseł, na których mogliby usiąść. 

Wygląd łóżka i jakość wykonania

Bardzo istotne kryteria wyboru łóżka do pokoju młodzieżowego. Łóżko musi być ładne i powinno się podobać przede wszystkim nastolatkowi. Musi też pasować do wystroju pokoju. Nie mniej ważne jednak jest to, czy jakość wykonania łóżka jest odpowiednio wysoka. Łóżka kiepskiej jakości szybko mogą wymagać naprawy, stać się mniej wygodne. Tak się choćby dzieje, jeśli gąbka do spania jest kiepska. Szybko pojawiają się w niej dziury, ugięcia. Spanie staje się mniej wygodne. Może więc zajść konieczność wymiany gąbki i ponownego obicia łóżka, co z kolei będzie wiązać się z nowymi  wydatkami. Niekiedy może też pojawić się konieczność wymiany całego łóżka. Tak się stanie, jeśli któryś z jego ważnych elementów po prostu pęknie. 

Kupując łóżko do pokoju nastolatka, warto stawiać na takie, które są obite materiałami łatwymi do czyszczenia. Ewentualne zabrudzenia i różnego rodzaju plamy z takiego mebla łatwo usunąć, dzięki czemu łóżko znowu może wyglądać jak nowe.