Jak wybrać zestaw wypoczynkowy do salonu?

Jesteś w trakcie aranżacji wnętrza swojego wymarzonego salonu i nie wiesz, jak wybrać komplet wypoczynkowy? Zastanów się przede wszystkim nad tym, czego oczekujesz od nowej kanapy. Czy ma być miękka i duża, a może ma podkreślić tradycyjny wystrój reszty domu? Pamiętaj również o odpowiednim dobraniu rozmiarów mebla do wnętrza, w którym będzie stał.

Zestaw wypoczynkowy dla całej rodziny

Idealny komplet wypoczynkowy musi odpowiadać całej rodzinie, ponieważ wszyscy domownicy będą z niego korzystać na równych prawach. Warto wspólnie ustalić priorytety i według nich zabrać się do szukania odpowiedniego mebla. Przede wszystkim na kanapie powinno się znaleźć miejsce dla wszystkich. Jeśli z braku odpowiedniego metrażu zakup tak dużego mebla nie wchodzi w grę, może lepszym rozwiązaniem okaże się narożnik. Na narożniku nie tylko wszyscy swobodnie usiądą do wspólnego oglądania telewizji, ale pojawi się również dodatkowe miejsce do spania na wypadek przyjazdu gości. 

W dużych salonach można pozwolić sobie na ustawienie pełnego zestawu wypoczynkowego jak choćby te z Witek.pl. Bardzo często oferowane są komplety składające się z dwóch sof – trzyosobowej i dwuosobowej – oraz dwóch foteli. Takie komplety mają wiele zalet. Przede wszystkim meble do siebie pasują kształtem i kolorem. Dzięki temu wyglądają bardzo efektownie. Można je ustawiać w różnych kombinacjach, więc z łatwością dopasują się do każdego wnętrza.

Komplety składające się z kilku elementów mogą być też stosowane w mniejszych wnętrzach, trzeba będzie tylko wybrać te części, które najlepiej wkomponują się w pomieszczenie. 

Jak ustawić komplet wypoczynkowy?

Ustawienie mebli w znacznym stopniu uzależnione jest od wielkości i kształtu pomieszczenia. W mniejszych mieszkaniach najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest postawienie kanapy przy ścianie. Dzięki temu zyskuje się miejsce pośrodku pokoju.

W dużych salonach aranżacja i ustawienie kompletu wypoczynkowego zależą tylko od kreatywności domowników lub pomysłu architekta wnętrz. Zazwyczaj zestaw z sofą lub kanapą oraz fotelami tworzy wyodrębnioną część salonu, która przeznaczona jest na wspólne oglądanie telewizji lub gry w planszówki i wieczorne rozmowy. 

Meble dopasowane do stylu wnętrza

Jeśli nie możesz się zdecydować jaki wybrać komplet wypoczynkowy, to poszukaj inspiracji. Dostępnych jest wiele publikacji papierowych i w internecie, które prezentują przykładowe aranżacje. Zastanów się, które z nich najbardziej z tobą rezonują. Czy podobają Ci się wnętrza stonowane, czy raczej przepełnione energią? Wolisz otwarte przestrzenie, czy dobrze czujesz się wśród wielu sprzętów i ozdób? 

Kiedy już wiesz co lubisz i co Ci się podoba, spróbuj do swoich wyobrażeń przenieść salon z wymarzonym kompletem wypoczynkowym. Jeśli zdecydujesz się na bardzo popularny styl skandynawski. poszukaj zestawu w jasnych kolorach i pokrytego lnianą lub płócienną tkaniną. Natomiast, gdy okazałeś się pasjonatem klasyki postaw na komplet wypoczynkowy o prostych, mocno zarysowanych liniach obitych naturalną skórą lub jej sztucznym odpowiednikiem.