Jak wybrać stół rozkładany? – garść cennych porad

Aranżacja wnętrza wymaga nakładu czasu oraz pracy. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań warto przemyśleć dany projekt pod względem choćby jego funkcjonalności. Należy również brać pod uwagę ilość dostępnego wolnego miejsca. W tym przypadku godnym polecenia rozwiązaniem jest zakup mebli rozkładanych, w tym między innymi takich stołów – https://witek.pl/meble/typy-mebli/stoly/stoly-rozkladane/. Nie zajmują one bowiem na co dzień wiele miejsca, a jednocześnie ich powierzchnia użytkowa może być szybko i wygodnie powiększane. Warto się zatem zastanowić nad tym, jak wybrać stół rozkładany.

Jak wybierać stoły rozkładane?

Stoły to meble, które należy wybierać z należytą uwagą. Ich rozmiary muszą być dostosowane do gabarytów wnętrz, ponieważ meble te nie powinny utrudniać swobodnej komunikacji. Jednocześnie podczas wyboru stołów należy pamiętać o tym, że musi się przy nich znaleźć miejsce dla wszystkich domowników oraz zapraszanych gości. Stoły do kuchni, salonu lub jadalni powinny być nie tylko funkcjonale, ale również muszą być starannie wykonane z surowców odpornych na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne.       

Na co należy zwracać uwagę wybierając stoły do kuchni, jadani czy do salonu?

Meble kuchenne czy do jadalni i salonu powinny być przede wszystkim estetycznie wykonane oraz trwałe. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku rodzaj zastosowanego surowca oraz spasowanie poszczególnych elementów mebla. Aranżując poszczególne wnętrza należy pamiętać również o tym, że wszystkie umieszczanie w nim elementy powinny być harmonijnie powiązane. Muszą one tworzyć spójną całość, co przekłada się na pozytywny odbiór przestrzeni. Meble, w tym stoły powinny mieć zatem uniwersalny i ponadczasowy wygląd. W tym przypadku pożądane są zatem proste formy oraz niewielka ilość zdobień. 

Jak duże powinny być stoły?       

Podczas zakupu stołów wielu klientów ma wątpliwości dotyczące tego, jak duże powinny być stoły. Otóż, przyjmuje się, że dla każdej osoby zasiadającej przy stole należy wygospodarować fragment blatu o wielkości co najmniej 60 x 40 cm. Mebel dla typowej polskiej czteroosobowej rodziny powinien mieć zatem długość około 160 cm, oraz szerokość około 90 cm.  

Jaki kształt powinny mieć stoły?

Wybór związany z kształtem mebli zależy od kilku czynników. W tym wypadku należy wymienić przede wszystkim preferencje klientów oraz wielkość pomieszczenia, w którym ma być umieszczony dany mebel. W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępne są meble okrągłe i owalne, a także kwadratowe i prostokątne. Meble okrągłe i owalne prezentują się bardzo efektownie, ale wymagają dość dużej wolnej przestrzeni. Stoły kwadratowe i prostokątne można z kolei dostawiać do ściany. Znajdują one zatem zastosowanie w mniejszych pomieszczeniach. Niezależnie jednak od kształtu blatu mebli powinny być one zawsze starannie wykonane. W tym celu powinny być wykorzystywane wysokogatunkowe surowce, które dają gwarancję odporności na zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Poza tym, podczas wyboru konkretnego produktu należy zwracać uwagę na jego stabilność oraz bezawaryjną pracę i łatwość obsługi mechanizmu służącego do rozkładania blatu mebla.