W latach 50 ubiegłego wieku, w USA stare, pofabryczne budynki zaczęto adaptować na mieszkania nazywane loftami. Przed mieszkańcami pojawiło się niełatwe zadanie znalezienia równowagi między komfortem użytkowania, a surowością przemysłowych wnętrz.
Minimalistyczna kolorystyka
We wnętrzach industrialnych dominują kolory, takie jak szary i biały oraz barwy naturalnego drewna w postaci deskowanych starych lub postarzanych podłóg czy drewnianych elementów konstrukcyjnych. Tam, gdzie jest to uzasadnione i możliwe – warto zachować ceglany mur w naturalnym kolorze, a kolorystykę stosować według zasady: najciemniejsze kolory na podłodze, przechodząc stopniowo do najjaśniejszych na suficie. W przestrzeniach industrialnych celowo nie maskuje się elementów takich jak stalowe legary czy słupy nośne, nie ukrywa fragmentów rur gazowych czy centralnego ogrzewania, a instalację elektryczną prowadzi się na tynku.
Mix stylów i gatunków
Industrialne meble, podobnie jak wnętrza, są proste w formie, wykonane z metalu, drewna recyclingowanego, szkła – w wielu wariacjach i łączeniach. W miejscach takich jak dowolna platforma zakupowa czy sklep online mający w swojej ofercie meble industrialne, nabyć obecnie można meble stylizowane na stare, czy przeciwnie – bardzo nowoczesne, które zestawia się razem obok garażowych regałów, warsztatowych szafek czy prostych drewnianych krzeseł i autentycznych antyków, tworząc interesujące i niepowtarzalne wnętrza.