Funkcjonalność i właściwości – rodzaje stołów okrągłych rozkładanych

stół okrągły rozkładany

Stoły rozkładane w odróżnieniu stołów o stałej konstrukcji mają dodatkową funkcjonalność. Można zmieniać rozmiar ich blatów i dopasowywać w zależności od sytuacji. Mniejszy rozmiar można używać na co dzień, a większy, gdy gości się więcej osób niż jest zazwyczaj w domu, np. podczas przyjęć lub spotkań rodzinnych. Istnieją różne rodzaje stołów okrągłych rozkładanych.

Zasadniczo dostępne są 3 rodzaje okrągłych stołów rozkładanych. Pierwszą grupę stanowią tradycyjne i nowsze wersje stołów rozkładanych z opuszczanymi fragmentami blatu, tzw. liśćmi lub skrzydłami. Drugi rodzaj tworzy grupa stołów z najczęściej spotykanym przedłużeniem, zwykle umieszczanym na środku stołu. Ostatnią kategorię tworzą stoły okrągłe rozkładane z motylkowym systemem przedłużenia skrzydeł, które składa się w i pod blatem stołu.

Stoły okrągłe rozkładane z opadającym blatem

Opadające, zewnętrzne fragmenty blatu obecnie nie są zbyt duże. To sprawia, że stół jest większy po rozłożeniu i mały – ale nie za mały – gdy nie jest rozłożony. Pozwala to zoptymalizować przestrzeń w pomieszczeniu, gdy blat jest złożony.

W dawnych modelach stołu z opuszczanymi liśćmi, gdy blat był złożony, stół tracił na funkcjonalności, stając się niemal stolikiem na 2 osoby. Obecnie projekty tego typów stołów tworzą kompromis między funkcjonalnością w a zajmowaną powierzchnią. Opadające liście są na tyle małe, że można je złożyć i schować pod stołem. Pozwala to niemal w pełni wykorzystać taki stół okrągły rozkładany w mniejszym rozmiarze. Dodatkowo stół można przystawić do ściany.

stół okrągły rozkładany

Przykładowy model

  1. Stół LaForma Maryse – dostępny w dwóch wzorach kolorystycznych, jasnobrązowym i ciemnobrązowym, stół po pełnym rozłożeniu ma 120 cm, a gdy części blatu zostaną schowane – 70 cm. Blat wykonano z forniru, a a nogi z drewna kauczukowego.

Stoły okrągłe rozkładane ze środkowym przedłużeniem skrzydeł

Najbardziej powszechna generacja rozkładanych stołów. Taka konstrukcja zapewnia praktyczne i elastyczne przedłużenie środkowego skrzydła lub wielokrotne przedłużenia. To może nawet podwoić liczbę miejsc siedzących. Po rozłożeniu taki stół okrągły rozkładany przyjmuje kształt mniej lub bardziej wydłużonego owalu. Najczęściej stół z przedłużeniem środkowej części będzie miał więcej miejsca na rozszerzenie niż wersja z opuszczanymi skrzydłami. Tak więc, jeśli potrzeba dużo dodatkowej przestrzeni, przedłużka ze środkowym blatem będzie lepsza niż stół składany z opuszczanym blatem.

Przykładowy model

  • Stół LaForma Norfort – wykonany z drewna jesionowego oraz metalu. Średnica blatu wynosi 120 cm, lecz można rozszerzyć go o 80 cm. Ciemny design, metolowe nóżki.

Stoły okrągłe rozkładane z przedłużeniem motylkowym

Ta wersja rozkładanego stołu występuje w postaci stołu z nadstawkami motylkowymi. Są podobne do tych ze środkowym przedłużeniem, ale skrzydła są „łamane”. Tego typu stoły zapewniają wszystkie korzyści z posiadania rozkładanego stołu bez konieczności przechowywania skrzydeł w szafie czy w innych miejscach, np. piwnicy. A jak wiadomo, gdy coś zostanie pozostawione w innym pokoju, zawsze istnieje szansa, że może dojść do uszkodzenia przedmiotu lub jego zaginięcia – z jakiegokolwiek powodu (głównie dzieci). Co z oczu to z serca. Co złego, to i tak dalej.

Przykładowy model

  • Stół LaForma Vashti – blat o średnicy 120 cm może zostać zwiększony skrzydłami do 160 cm. Dostępny w dwóch wersjach – jeden ze szklanym blatem osadzonym na stalowej krzyżakowej nodze. W drugim zamiast szkła zastosowano porcelanę.