Kinkiety – jak wybrać?

kinkiet

Jeżeli wnętrze ma być oświetlone w sposób delikatny i stonowany warto zdecydować się na kupno i montaż kinkietów, które mają różny wygląd oraz świecą różnym światłem, co pozwala dobrać je do konkretnego wnętrza.

Czym są kinkiety?

Kinkiety są lampami, które montować można na ścianie, choć dostępne są także modele stojące. Światło padające z kinkietów jest delikatne i przyjemne, dlatego idealnie nadadzą się one do codziennego użytku.
Kinkiety mogą być dodatkowym oświetleniem oraz oświetleniem dekoracyjnym w miejscach małych i wąskich. Często kinkiety stosowane są w sypialni nad łóżkiem jako lampka nocna lub oświetlenie pozwalające na czytanie książek, a także jako oświetlenie lustra, biurka lub blatu kuchennego.

Rodzaje kinkietów

kinkiet

Ze względu na wielkość oraz zastosowanie, a także rodzaj światła, jakim świecą kinkiety wyróżnić można następujące ich rodzaje:

  • kinkiet łazienkowy – używany jest jako oświetlenie dodatkowe najczęściej montowane w okolicy lustra,
  • kinkiet sypialniany – stosowany w sypialniach jako lampka nocna montowany przy łóżku. Często kinkiet w sypialni pełni także funkcje oświetlenia podczas czytania książek, dlatego powinien być on skierowany w dół lub w bok i mieć otwarty klosz, aby światło padało na książkę,
  • kinkiet do przedpokoju – w przedpokoju kinkiet używany jest jako główne światło, które optycznie poszerzy wnętrze,
  • kinkiet do salonu – montowany jest nad kanapą oraz fotelami i stanowi część dekoracyjną,
  • kinkiet w kuchni – stosowany do oświetlenia blatu roboczego i najczęściej ma otwarty lub półotwarty klosz,
  • kinkiet na schodach – kinkiet zamontowany na ścianie pozwoli na bezpieczne przemieszczanie się po schodach.