Wykonane z plastiku krzesła ogrodowe, to dość popularny „spadek” po ostatnim dziesięcioleciu. Dziś – całkiem mylnie – uważa się, że meble te nie są już tak funkcjonalne jak wcześniej. Na szczęście plastik również przeżywa swój renesans, co widać na przykładzie ofert nie tylko dużych marketów budowlanych, ale też bardziej niszowych sklepików internetowych.
Meble z plastiku – warto, czy nie?
Plastikowe krzesła ogrodowe mają mnóstwo zalet. Po pierwsze, doskonale znoszą działanie zimna i wilgoci. Oczywiście w trakcie zimy warto od czasu do czasu zwrócić uwagę na to, czy w któryś zakamarkach nie pozostaje zamarzająca woda, która mogłaby rozsadzić mebel. Niemniej i tak krzesła te doskonale radzą sobie z bardzo niskimi temperaturami. Pewnym wyzwaniem dla konstrukcji plastikowych jest światło słoneczne, a konkretnie promieniowanie UV. Na szczęście istnieją odmiany plastiku, które doskonale radzą sobie z jego działaniem.
Czyszczenie – prosto, tanio i skutecznie
Bardzo ważną zaletą plastikowych krzeseł ogrodowych jest ich łatwość czyszczenia. Większość z nich można umyć za pomocą… węża ogrodowego. Oczywiście po zakończeniu mycia należy zadbać o ich dobre wysuszenie, gdyż gromadząca się w niedostępnych miejscach wilgoć, może skutecznie osłabić struktury wybranego tworzywa. Ze względu na niewielką porowatość, plastik zazwyczaj nie wymaga zastosowania intensywnych środków czyszczących. Jeśli jednak są one potrzebne, to koniecznie należy postawić na produkty przyjazne dla tworzyw sztucznych.
Wybierając plastikowe krzesła ogrodowe, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:
- rozmiar nóg i charakterystyka terenu, na którym będą stać krzesła,
- grubość plastiku, odporność na złamania i wygięcia,
- obecność dodatkowych mocowań, np. pod poduszki,
- możliwość składania (ewentualnie skręcania),
- kolorystyka, gdyż dostępne na rynku krzesła występują w różnych wariantach,
- dopasowanie do innych mebli ogrodowych, np. stołu itd.
Podsumowanie
Zakup plastikowych krzeseł ogrodowych jest jak najbardziej wskazany pod kątem ekonomicznym, ale też funkcjonalnym. Meble te można dość łatwo przenosić z miejsca w miejsce, aczkolwiek ich trwałość – w porównaniu do np. stali lub drewna – jest już parametrem dyskusyjnym. Reasumując, są to konstrukcje dobre na kilka sezonów, ale nie na wiele lat ciągłego użytkowania.