Mieszkanie dla młodych – co warto wiedzieć?

budynek mieszkalny

Zakup mieszkania wiąże się ze sporym wydatkiem, na który wiele osób nie może sobie niestety pozwolić, w szczególności na początkowym etapie swojego dorosłego życia. Problem wynika przede wszystkim z tego, że wkład własny na nowe mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu wynosi obecnie 20% wartości inwestycji, którą jesteśmy zainteresowani. Taką kwotę niestety ciężko uzbierać zwłaszcza, gdy zależy nam na czasie. Jak się jednak okazuje istnieje rozwiązanie wyżej wspomnianego problemu, a jest nim system MDM, czyli Mieszkanie Dla Młodych.

Na czym polega działanie systemu MDM?

System mieszkań dla młodych polega na tym, że bank biorący udział w tymże przedsięwzięciu oferuje pomoc w pokryciu wkładu własnego. Oczywiście jak wiadomo nie jest to pomoc nieodpłatna, ponieważ zwrotu wyżej wspomnianego wkładu osoby są zobowiązane zwrócić w ratach kredytu powiększonych o szereg ubezpieczeń i innych opłat, które narzuci im bank. Ponadto bank wskazuje dewelopera i inwestycję, od której należy zakupić mieszkanie we Wrocławiu. W związku z tym faktem, jeżeli upatrzyliśmy sobie dane osiedle, a nie posiada ono oferty w systemie MDM, wówczas nie mamy możliwości dokonania jego zakupu w tej formie.

Czy zakup w MDM się opłaca?

Jeżeli bierzemy pod uwagę jedynie kwestie finansowe, to w ostatecznym rachunku zakup ten się w ogóle nie opłaca. Przez fakt udzielenia wsparcia przez bank, rata naszego kredytu potrafi być naprawdę wysoka, a ponadto jesteśmy zobligowani do opłacenie różnorodnych dodatkowych ubezpieczeń, których w normalnych warunkach nie musielibyśmy opłacać. W związku z tym przemyślmy, czy aby na pewno chcemy wejść w posiadanie mieszkania właśnie w taki sposób.