Odplamiacz do ubrań – zasady wyboru

odplamiacz do ubrań

Odplamiacz do ubrań to nowoczesny środek czystości, który powinien poradzić sobie z uporczywymi plamami na ubraniach, nie niszcząc tkanin i nie wpływając na kolory. Ważne jest, aby wiedzieć, jak go wybrać i używać prawidłowo.

Zasada działania i skład odplamiaczy

Odplamiacze dzielą się na grupy:

  • Rozjaśniacze optyczne. Odplamiacz do białego lnu. Zawiera luminescencyjny barwnik, który pozostaje w tkaninach po praniu i odbija promienie białego widma. W rezultacie powstaje iluzja bieli rzeczy.
  • Kierunkowe środki do usuwania plam. Specjalistyczne odplamiacze, których formuła została opracowana z myślą o konkretnym rodzaju plamy. Pomoc w walce z rozpuszczalnymi w wodzie plamami z farb, oleju i pleśni.
  • Uniwersalne środki czyszczące. Zawierają enzymy i aktywne elementy tlenowe, dzięki czemu można je stosować do każdego rodzaju tkanin i przy szerokim spektrum zabrudzeń.
  • Naturalne. Naturalne odplamiacze zawierają naturalne składniki i minerały. Takie środki czyszczące nie zawierają chemikaliów, które mogą szkodzić ludziom, zwierzętom i przyrodzie, a także nadają się do pielęgnacji ubranek dziecięcych.
  • Odplamiacz do ubrań kolorowego prania. Służy do czyszczenia kolorowych przedmiotów bez uszkadzania ich oryginalnego koloru.
odplamiacz do ubrań

Zakup odplamiacza do ubrań

Należy również zachować ostrożność w przypadku tkanin kolorowych. Większość produktów na bazie rozpuszczalników nie jest dla nich odpowiednia, podobnie jak produkty na bazie tlenu, jeśli są uzupełnione o rozjaśniacz optyczny. Dlatego do tkanin kolorowych należy stosować odplamiacze (np. z sklep.clovin.com.pl) z odpowiednim atestem na opakowaniu.