Stelaże podtynkowe – czym się kierować w trakcie zakupów?

Stelaże podtynkowe to rozwiązanie, które pozwala na upiększenie toalety poprzez ukrycie elementów instalacji kanalizacyjnej. Coraz częściej widzimy je w polskich domach, bo pod wieloma względami wygrywają z tradycyjnymi kompaktami, czyli toaletami stojącymi. Ich wdrożenie jest droższe o kilkaset złotych, jednak w ostatecznym rozrachunku sprawiają, że wszyscy odwiedzający czują się zadowoleni.

Stelaże podtynkowe – czyli sposób na podwieszane WC

Najważniejszym aspektem stelaży podtynkowych jest możliwość instalacji podwieszanego WC. Sam stelaż jest elementem wykonanym z metalu malowanym proszkowo. Jego podstawą jest rama nośna, która utrzymuje spłuczkę, instalację oraz miskę WC.

W trakcie wizyty w sklepie warto zwrócić uwagę na wysokość, na jakiej podwieszana jest toaleta. Jest to istotne ze względu na nasz komfort. Jeżeli z toalety będą korzystały dzieci, być może lepszym wyborem będzie zakup stelaży podtynkowych o niższej wysokości montażu miski.

Z punktu widzenia samej instalacji, należy patrzeć na możliwości danego stelaża. Istotne jest to czy dany model jest wyposażony w elementy mechaniczne, czy pneumatyczne. Te drugie są bardziej ergonomiczne. Klawisze spłuczki działają płynniej, nie zawieszają się, a ogólne działanie jest cichsze.

W zależności od producenta, spotykamy pojedyncze stelaże podtynkowe, ze spłuczką, a także ze spłuczką i miską w jednym. Dzięki zakupowi wszystkich trzech akcesoriów razem, mamy pewność, że te będą objęte jednolitym ubezpieczeniem. Gwarancja z reguły trwa przez 10 lat.

Rodzaj zabudowy stelaża podtynkowego – lekka czy ciężka?

Kwestią, którą warto omówić oddzielnie jest sposób montażu stelaża podtynkowego. Zależy od tego ostateczny efekt, funkcjonalność oraz wyzwanie montażu.

W przypadku zabudowy ciężkiej wyzwanie montażu polega na stworzeniu otworu w ścianie, umieszczenia w nim stelaża, a następnie otynkowania. Jest to kosztowny wybór, ale lepiej sprawdza się w pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni.

Jeżeli mamy do czynienia z zabudową lekką, tracimy nieco miejsca, ale zyskujemy coś w zamian. Dodatkową korzyścią jest półka, na której możemy umieścić swoje rzeczy. Prace montażowe polegają na wykorzystaniu specjalnych profili, płyt kartonowo-gipsowych. Sama rama jest montowana do podłogi.