Czym jest krochmal i jak go stosować?

krochmal

Krochmal jest żelem o konsystencji kisielu, który wykorzystuje się głównie do usztywniania tkanin. Znany jest od wielu pokoleń. Dawniej krochmalenie było czasochłonne i wymagało długich przygotowań. Czy krochmal przydaje się w dzisiejszych czasach?

Do czego używa się krochmalu?

Zadaniem krochmalu jest usztywnienie tkanin, ich konserwacja i zapobieganie dostaniu się do środka bakterii i zabrudzeń. Stosowany jest do ubrań i przedmiotów, które powinny być nieco sztywne. Mowa m.in. o:

  • bawełnianej i lnianej bieliźnie pościelowej,
  • serwetkach,
  • koszulach,
  • firanach,
  • zasłonach.

Krochmal nie sprawdzi się natomiast w przypadku ręczników, ścierek i przedmiotów z materiałów syntetycznych oraz wełny.

Zalety krochmalu

krochmal

Krochmal stosuje się ze względu na jego walory praktyczne i higieniczne. Dzięki niemu tkaniny nie wchłaniają potu i brudu. Ponadto przez dłuższy czas nadają się do użytku, ponieważ po nakrochmaleniu łatwiej jest usunąć z nich zabrudzenia. W materiale nie rozwijają się roztocza, jest też dobrze zakonserwowany. Na jego powierzchni nie gromadzi się dodatkowo martwy naskórek, tkanina mniej nasiąka, nie gromadzi wody i jest gładka. Jej wygląd jest bardziej świeży. Warto korzystać z dostępnych w sklepach gotowych preparatów do krochmalenia. Należy je wlać do szufladki na płyn do płukania. Takie środki mają uniwersalne zastosowanie. Cały proces nie jest tak czasochłonny jak dawniej, przebiega też bardziej sprawnie i nie wymaga długiego przygotowania.