Gdzie wykorzystać lampy podłogowe?

lampy podłogowe

Centralne oświetlenie pomieszczenia jest jego istotną częścią. Duże lampy o świetle rozproszonym pozwalają na kompleksowe oświetlenie powierzchni. Jednak w niektórych przypadkach okazuje się niepraktyczne. Nie zawsze przecież istnieje potrzeba, by wykorzystywać żyrandol, czy lampy podsufitowe. Dlatego tak ważne jest, aby do tematu oświetlenia podejść kompleksowo i rozważyć także zakup lamp punktowych.

W jaki sposób wykorzystać lampy podłogowe?

Ten typ lampy stanowi doskonałą propozycję do sypialni. Świetnie sprawdza się jako alternatywa dla lampek nocnych, czy plafonów. Dodatkowo, z uwagi, iż możliwe jest wygodne przesuwanie lampy, istnieje możliwość regulacji intensywności światła. Jeśli chodzi o sam wybór modelu można skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, które wyposażone są w kilka lamp, jak również ze standardowych, pojedynczych. Jeśli chodzi o kolor światła, warto zadbać by było ciepłe i miękkie, co ułatwi zasypianie.

lampy podłogowe

Aranżacja strefy wypoczynkowej

Tego rodzaju przestrzeń w salonie wymaga specjalnych warunków. Oczywiście bardzo ważne są wygodny fotel, podnóżek lub sofa. Jednak nie może zabraknąć też odpowiedniego oświetlenia. Wiele osób, obok oglądania TV, lubi także czytać książki lub magazyny. Dobór odpowiedniego oświetlenia to nie tylko możliwość spędzenia wieczoru przy lekturze, ale też troska o własne oczy. Niedobór światła odbija się negatywnie na wzroku. Do przestrzeni wypoczynkowej doskonale sprawdzi się lampa, której wysokość można regulować. Dzięki temu można zapewnić sobie warunki komfortowe do czytania lub tylko wykorzystać punktowe światło, które pozostanie przygaszone, tworząc klimatyczną atmosferę w salonie.

Strefa jadalniana – dodatkowe oświetlenie

Jeśli chodzi o stół jadalniany, który znajduje się w salonie, często ma swoje miejsce w pobliżu jednej ze ścian. Wynika to ze zmian w układzie pomieszczeń. Niegdyś stoły najczęściej stawiano w centrum pomieszczenia, bezpośrednio pod żyrandolem, w celu zapewnienia dobrego światła. Obecnie jednak przestrzeń centralna w salonie najczęściej zarezerwowana jest dla urządzeń RTV oraz siedzisk, podczas gdy stół znajduje się bardziej z boku. Wynika to również z faktu, iż istnieje możliwość zastosowania dodatkowego rodzaju oświetlenia, jak na przykład lampa podłogowa, które pozwoli na odpowiednie doświetlenie strefy jadalnianej bez potrzeby wykorzystywania oświetlenia centralnego.