Praca biurowa a wybór odpowiedniego krzesła

Spędzanie w pracy kilku godzin dziennie w pozycji siedzącej stanowi duże obciążenie dla całego ciała, szczególnie dla mięśni, kręgosłupa i kończyn. Bardzo ważne będzie wobec tego to, aby zapewnić sobie wygodne miejsce do siedzenia, czyli ergonomiczne krzesło biurowe: https://witek.pl/meble/typy-mebli/krzesla/krzesla-biurowe/ Najlepszym rozwiązaniem byłoby dobranie mebla do swoich indywidualnych potrzeb, czyli przetestowanie go osobiście przed zakupem. Nierzadko w miejscu pracy nie mamy takiej możliwości i trzeba używać tego, w co zostało wyposażone stanowisko. Jeśli jednak możemy sami zdecydować o jego wyborze, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii dotyczących cech krzesła. 

Dobre krzesła biurowe, czyli jakie? 

Dobór odpowiedniego krzesła do pracy to podstawa, jeśli chcemy spędzać na nim czas bez dyskomfortu i późniejszych dolegliwości bólowych. Co więcej, komfort i ergonomia przekładają się na efektywność pracy i bezpieczeństwo. Można uchronić się przed napięciem i bólem mięśni, problemami z krążeniem i powstawaniem nieestetycznych pajączków. Dobre krzesło do pracy powinno zapewniać szeroki zakres regulacji wysokości i głębokości siedziska. Odpowiednia wysokość krzesła to taka, gdzie przy zgiętych kolanach i stopach leżących na podłodze uzyskujemy kąt 90 stopni. Gwarantuje to równomierne rozłożenie ciężaru całego ciała wzdłuż kręgosłupa, co oczywiście zmniejsza ryzyko wytępienia bólu. Regulacja pozwala na dopasowanie wysokości siedziska do wzrostu i budowy użytkownika. Mile widziana będzie też regulacja głębokości siedziska, które nie może być ani za płytkie ani za głębokie. Na największą wygodę można liczyć, jeśli ¾ powierzchni ud będzie znajdowało się na siedzisku. Krzesło powinno mieć dobrze wyprofilowane i ruchome oparcie, wymuszać na siedzącym przyjęcie prawidłowej postawy ciała. Musi zapewniać odpowiednie podparcie dla łopatek i odcinka lędźwiowego kręgosłupa. 

Tego również oczekuj od krzesła do pracy 

Niektóre krzesła do pracy przy biurku nie mają podłokietników, co jest jednak dużym minusem. Lepiej wybrać te w nie wyposażone i to z regulacją – wysokości i odległości pomiędzy nimi. Kolejną kwestią będzie materiał obiciowy krzesła, który powinien zapewniać swobodny przepływ powietrza i być łatwy do utrzymania w czystości. Wystrzegać powinno się obić ze skóry syntetycznej. Dużo lepiej sprawdzą się tkaniny strukturalne. Można też wybrać takie z ażurową membraną. Wypełnienie siedziska także ma znaczenie. Powinno być on sprężyste. Tanie modele mają zwykle gąbkę, co jednak w dłuższej perspektywie czasu nie sprawdza się. Idealna będzie sprężysta pianka, która dopasowuje się do kształtu ciała i co więcej, nie deformuje się.