Wybór krzesła biurowego musi być dobrze przemyślany

krzesła biurowe

Siedzący tryb życia stał się już normą i nie dotyczy to tylko miejsca pracy, ale też domowego zacisza. Wzrasta odsetek osób, które coraz więcej czasu spędzają nie w ruchu, ale właśnie przed ekranem telewizora lub komputera, siedząc sobie wygnie we fotelu z lektury w ręku lub na kapie w salonie wśród gości. Gdzie jest czas na aktywność fizyczną? Nie brakuje za to wymówek, aby stronić od ruchu. Warto chociaż zadbać o stworzenie sobie optymalnych warunków przy długotrwałym siedzeniu. Z pomocą przychodzą ergonomiczne krzesła biurowe, ale najpierw trzeba znaleźć dla siebie te odpowiednie.

Godne polecenia fotele biurowe – co należy mieć na uwadze przy ich wyborze?

Wydłużone godziny przed ekranem komputera sprawiają, że może wystąpić szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Robienie sobie przerw i gimnastyka to jedno, ale bardzo ważne będzie zainwestowanie w dobrej jakości fotel biurowy. Bez tego trzeba liczyć się ze spadkiem wydajności, szybszą męczliwością, dolegliwościami bólowymi, zaburzeniami krążenia i powstawaniem nieestetycznych pajączków. To tylko niektóre z wielu skutków ubocznych siedzącego trybu życia. Można jednak temu w mniszym lub większym stopniu zapobiegać, zaczynając od stworzenia sobie optymalnych warunków do pracy komputerowej. Producenci foteli biurowych wychodzą na przeciw przyszłym użytkownikom z bogatą i zróżnicowaną ofertą, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

krzesła biurowe

Bardzo ważne przy wyborze foteli biurowych jest to, aby zapewniały wygodę, umożliwiały przyjmowanie bezpiecznej postawy ciała, nie narażały mięśni na ciągły stan napięcia. Najlepiej sprawdzają się krzesła obrotowe, ergonomiczne, wyposażone w pięcioramienną podstawę z kółkami. Do tego dochodzi jeszcze wyprofilowane siedzisko i oparcie z funkcją regulacji. To samo dotyczy podłokietników i zagłówka. Każdy jest inny, dlatego im większy będzie zakres regulacji, tym lepiej. Oparcie powinno być anatomiczne, aby możliwe stało się przyjmowanie prawidłowej postawy ciała, przy zachowaniu naturalnych krzywizn kręgosłupa. Godne polecenia są krzesła obrotowe, gdzie można reguluje się kąt odchylenia całego oparcia, łącznie z zagłówkiem. Na uwadze zawsze trzeba mieć oczywiście wzrost użytkownika.

Wybierając krzesło biurowe, uwadze nie może umknąć kwestia podłokietników, które odciążają ramiona, stabilizują dłonie. W przypadku pracy na komputerze, szczególnie podczas pisania, ten element będzie niezwykle istotny. Nie bez znaczenia jest także materiał, z którego zostało wykonane krzesło. Przebierać można w modelach ze skóry naturalnej lub ekologicznej, w wykorzystanie różnych tanin lub nawet plastikowe. Na uwadze powinno się mieć optymalną wentylację.