Krzesła skandynawskie – jak wybrać najlepsze?

Krzesła to niezbędny element wyposażenia każdego mieszkania. Muszą znaleźć się w kuchni, jadalni czy w salonie jako uzupełnienie stołu. Jak wybrać krzesła skandynawskie, by były nie tylko funkcjonalne, ale również eleganckie? 

Komfort jest najważniejszy

Krzesła skandynawskie już od lat goszczą w naszych mieszkaniach. Nie ma się czemu dziwić! Ich stylistyka jest prosta, elegancka i sprawdza się w wielu aranżacjach. Jednocześnie Skandynawowie zadbali, by krzesła były ergonomiczne i funkcjonalne, a siedzenie na nich sprawiało przyjemność.  

Wybierając krzesła w skandynawskim stylu, należy zwrócić uwagę na ilość miejsca, która jest przy stole. Należy pamiętać, że krzesła z podłokietnikami są wygodniejsze, ale nie sprawdzą się w małych pokojach. 

Krzesło przy stole zajmuje około 60 cm. Trzeba pamiętać, że między krzesłami musi znaleźć się około 20 cm odległości, by siedzące obok siebie osoby nie trącały się łokciami. Krzesła, które nie mają podłokietników nie potrzebują tak wiele przestrzeni. Ma to ogromne znaczenie, gdy nasze mieszkanie nie należy do przestronnych, a wykrojenie odrobiny miejsca na stół jest prawdziwym wyzwaniem. 

Wybierając krzesła w stylu skandynawskim, należy również zastanowić się, czy korzystniej jest wybrać krzesła drewniane czy raczej tapicerowane. Krzesła drewniane są uniwersalne. Jasne drewno pasuje do każdego wnętrza. Krzesła bielone świetnie wpisują się w niewielkie metraże. Optycznie rozjaśnią i powiększa pomieszczenie. 

Wybierając krzesła tapicerowane koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rodzaj materiału obiciowego. Liczy się nie tylko kolor, ale przede wszystkim możliwość szybkiego wyczyszczenia krzesła. Warto wybrać te modele krzeseł, które można przetrzeć wilgotną szmatką, by usunąć zabrudzenia. 

Kolor – sposób na ciekawe wnętrze

Zastanawiając się, jak wybrać krzesła skandynawskie do wnętrza, nie można zapominać o znaczeniu barw. 

Krzesła skandynawskie drewniane najczęściej są z jasnego drewna. Dzięki temu wyglądają delikatnie i elegancko. Warto również zwrócić uwagę na białe krzesła, które również są bardzo popularne. Do wnętrz w stylu rustykalnym można wybrać krzesło, które jest delikatnie pobielone, a następnie przecierane. W ten sposób podkreślimy charakter wnętrza. 

Krzesła tapicerowane to najprostszy sposób, by do pomieszczenia wprowadzić kolor. Wybierając szare krzesła, zachowamy stonowaną kolorystykę, która jest niezwykle elegancka i ponadczasowa. Takie krzesła przez długie lata będą nam służyły i wyglądały nowocześnie i gustownie. 

Krzesła granatowe są bardzo ekskluzywne. Granat jest kolorem eleganckim i poważnym. Świetnie sprawdzi się w mieszkaniu, które jest w stylu klasycznym. Butelkowa zieleń to jeden z tych kolorów, który zwraca na siebie uwagę. Salon, w którym znajdują się ciemno zielone krzesła będzie wyjątkowy. 

Bardzo interesujący jest kolor musztardowy. Warto go wykorzystać, by przełamać stonowaną kolorystykę. Trzeba jednak pamiętać, że jest to kolor bardzo charakterystyczny, który idealnie komponuje się z wnętrzem klasycznym i spokojnym. Kolor musztardowy nie potrzebuje towarzystwa innych, mocnych barw.