Zastawy stołowe powrót klasyki

Zastawy stołowe powrót klasyki

Czy zastawy stołowe są chętnie kupowane? Kto jeszcze używa kompletów talerzy i sztućców? Czy kojarzą się już tylko ze wspomnieniem obiadu u babci? W czasach, gdy powraca się do tradycji wspólnych posiłków przy dużym stole zastawy stołowe zaczynają znów być chętnie kupowane i używane nie tylko w restauracjach czy na przyjęciach weselnych.

Co to jest zastawa stołowa?

Zastawa stołowa to komplet wszystkich elementów, które niezbędne są do spożycia i podania posiłku.  Zawiera wszelkiego rodzaju talerze, sztućce, wazy do zup, bulionówki, salaterki, itp.  Wszystkie naczynia są w tym samym kształcie, kolorze oraz posiadają te same ornamenty. Często jej zawartość ograniczona jest do samych talerzy. Najpopularniejsze zastawy stołowe przygotowane są na 6 lub 12 osób. Zdarzają się też większe – na 24 osoby. 

Jaką zastawę stołową wybrać?

Nie jest to proste. Trzeba wziąć pod uwagę kilka elementów:

  • wielkość – mała, przeznaczona na niewielkie spotkania albo duża służąca wielopokoleniowej rodzinie, 
  • okazję – czy będzie używana codziennie, czy też ma stanowić piękną oprawę uroczystości rodzinnych i niedzielnych obiadów w większym gronie,
  • materiał – elegancka i wykwintna porcelanowa, w stylu rustykalnym z kamionki czy też praktyczna fajansowa,
  • styl – nowoczesny, klasyczny, rustykalny, itp.

Warto zwrócić uwagę dodatkowo na praktyczne aspekty: czy poszczególne elementy zastawy przeznaczone są do używania w mikrofalówce oraz czy można go myć w zmywarce (szczególnie, gdy komplet ma być używany każdego dnia). Zastawy stołowe to praktyczny i piękny element, dzięki któremu każdy posiłek staje się nie tyko koniecznością, ale i przyjemnością.