Tunele foliowe jako zabezpieczenie dla uprawianych roślin

tunel foliowy

Sztuczne pomieszczenie, o lekkiej konstrukcji wykonanej ze stalowych, dodatkowo ocynkowanych rurek pokrytych folią, to tunel foliowy wykorzystywany w ogrodnictwie. Jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie upraw przez zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak: silny wiatr, deszcz, grad oraz przed owadami i insektami. Sprawdzi się w każdym ogrodzie i przeznaczony jest dla miłośników uprawiania wszelkich roślin ozdobnych i ciepłolubnych takich jak pomidor, papryka czy ogórek oraz warzyw kapustnych.  

Jak wyglądają i na czym polega montaż tuneli? 

Tunele foliowe mają podłużny kształt i oferowane są w różnych rozmiarach, o długości od 200 do 400 cm, szerokości 200 – 300 cm i średniej wysokości 200 cm. Z dwoma, trzema lub czterema sekcjami. Dostępne są w dwóch podstawowych kolorach: białym i zielonym, a całkowita waga tunelu oscyluje w granicach od 18 do 26 kg. Każdy tunel foliowy posiada okna z moskitierą oraz szerokie wejście z zamkiem błyskawicznym, dzięki któremu po otwarciu i zrolowaniu foliowych „drzwi” z łatwością przymocujemy je zatrzaskiem umieszczonym na górze tunelu. W skład całego zestawu wchodzą: 

  • profilowane rurki stalowe ocynkowane stanowiące stelaż, 
  • folia dla przykrycia konstrukcji z oknami i z fartuchem dla przymocowania do podłoża,  
  • elementy montażowe, takie jak: śruby, sznurki, rzepy, śledzie, 
  • instrukcja montażu w języku polskim. 
tunel foliowy

Montaż jest dość łatwy, bo wystarczy z rurek zmontować stelaż i odpowiednio ułożyć na nim folię, którą z kolei mocujemy rzepami i sznurkami do całej konstrukcji, a na koniec układamy na podłożu boczne kołnierze, które można albo wkopać w ziemię albo zasypać kamieniami, by ochronić cały tunel przed podwiewaniem.   

W jaki sposób tunele foliowe chronią nasze uprawy?   

Użyta do produkcji tunelu folia chroni rośliny przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi i zapewnia odpowiednie oświetlenie, natomiast otwierane okna regulują temperaturę, cyrkulację powietrza i wilgotność wewnątrz pomieszczenia, a to wszystko co jest potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju naszych upraw.