Jak prawidłowo ułożyć dywan?

Aby dywan dobrze spełniał swoją funkcję, powinien być odpowiednio ułożony w pomieszczeniu. Kluczowe znaczenie ma jego położenie względem mebli, co często sprawia sporo trudności. W niektórych aranżacjach lepiej sprawdzi się dywan ulokowany tuż przed sofą, podczas gdy do innych da się dopasować jedynie mały dywanik umieszczany pod stolikiem. Niezależnie od rodzaju pomieszczenia, zawsze warto zadbać o praktyczny i estetyczny układ.

Układ z dywanem pod wszystkimi meblami

W większości aranżacji najlepiej prezentuje się dywan na tyle duży, aby zmieściły się pod nim wszystkie meble wypoczynkowe. Dotyczy to np. foteli, kanapy czy stolików, których nie powinno się stawiać bezpośrednio na podłodze. Rozwiązanie to polecane jest zwłaszcza do salonów, w których sofa nie jest ustawiona pod ścianą. Jeżeli w pomieszczeniu nie ma tyle miejsca lub trudno znaleźć do niego odpowiednio duże dywany, zastosować można formę pośrednią. W takim układzie wszystkie meble jedynie zachodzą na dywan, a częściowo stoją na podłodze. Takie rozwiązanie również sprawdzi się we wnętrzach z sofą ustawioną pod ścianą.

Osobny układ dywanu i mebli

W stosunkowo niewielu aranżacjach polecany jest układ, w którym żaden z mebli wypoczynkowych nie zachodzi na dywan. Opcja ta nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie, sprawiając wrażenie niedopasowania poszczególnych elementów wyposażenia. Od tej reguły są jednak pewne wyjątki. Obecnie dość modne zrobiły się sztuczne skóry zwierzęce, które mogą zastąpić dywan i sprawdzić się jako ciekawa dekoracja pod stolik. W takim układzie również warto zadbać o to, aby chociaż pojedyncza noga sofy czy stolika zahaczały o podłoże.

Układ dywanu w jadalni

Zasady układania dywanów wyglądają bardzo podobnie zarówno w salonie, jak i jadalni. W tym drugim przypadku kluczowe znaczenie ma pozycja stołu, który powinien się znajdować na środku pomieszczenia. Wokół niego ulokowane są odsunięte krzesła, a dywan wystaje nieco poza ich nogi. Jeżeli taki układ nie jest możliwy, dywan powinien sięgać przynajmniej krawędzi wysuniętych krzeseł. W takim przypadku warto pamiętać o tym, aby wstając od stołu nie szurać krzesłem po podłodze. Nieco prościej wygląda to w dużych domach, z otwartą przestrzenią. W takich warunkach można łatwo oddzielić strefę jadalnianą od wypoczynkowej, np. poprzez swobodne ułożenie dywanu względem mebli.