Czy istnieje idealna kuweta dla kota?

Aby życie pod jednym dachem z kotem było łatwe i przyjemne, należy zapewnić zwierzęciu wszystko, czego potrzebuje. W tym także odpowiednią kuwetę, w której kot załatwiać będzie mógł swoje potrzeby fizjologiczne. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Jaka powinna być idealna kuweta dla kota?

kuweta dla kota

Nie istnieje uniwersalna i idealna dla wszystkich kotów kuweta. Każdy mruczek ma swoje indywidualne potrzeby i preferencje związane z toaletą. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, których powinni przestrzegać wszyscy dbający o swoich pupili opiekunowie. Kuweta dla kota powinna przede wszystkim być:

  • Odpowiednio duża. Kuweta powinna mieć określone wymiary. Musi być dłuższa niż sam kot (optymalnie nawet dwa razy dłuższa). Zwierze powinno się w niej swobodnie rozciągnąć i z łatwością zakopywać odchody.
  • Wystarczająco niska. W sklepach znajdziemy kuwety klasyczne i te przeznaczone dla kociąt. Tym, co je od siebie różni jest właśnie wysokość, która powinna być dopasowana do wieku i mobilności pupila.
  • Łatwa do utrzymania w czystości. Kuweta dla kota wykonana powinna być z materiałów, które nie będą chłonąć charakterystycznego zapachu kociego moczu.
  • Wystarczająco często sprzątana. Koty nie znoszą załatwiać się w zanieczyszczonych kuwetach. Jeśli nie będą miały wystarczającej ilości czystego żwirku, swoje potrzeby fizjologiczne załatwią w innym miejscu. Niekoniecznie odpowiednim.

O czym jeszcze pamiętać przy wyborze kuwety dla kota?

Pamiętać również należy o właściwym doborze żwirku i dobrym umiejscowieniu kuwety. Koty domowe, podobnie jak ich dzicy bracia preferują do załatwiania się miejsca osłonięte i ustronne. Takie, w których kot czuć się będzie bezpiecznie i z których będzie miał dobry ogląd na otaczający go świat. Kuweta dla kota powinna więc stać poza głównymi ciągami komunikacyjnymi w domu. Żwirek natomiast powinien być miękki i nie drażnić kocich łap.